سالگرد تأسیس ورزشگاه آزادی و 52 ساله شدن آن

سالگرد تأسیس ورزشگاه آزادی و 52 ساله شدن آن

ورزشگاه آزادی (آریامهر) برای میزبانی بازی های آسیایی سال 1974 که قرار بود در ایران برگزار شود در تهران ساخته شد. باعث افتخار است که بگوییم در گزارشی که در سال 1392 در بلیچر رپورت منتشر شد، ورزشگاه آزادی به عنوان یکی از 20 ورزشگاه برتر جهان معرفی شد و برای مدت ها در بسیاری از رسانه های مطرح جهان از جمله گاردین به عنوان یکی از بزرگترین ورزشگاه های جهان معرفی شده بود.

عبدالعزیز فرمانفرمائیان معمار معاصر ایرانی، سازنده این ورزشگاه با شکوه بوده است.

متأسفانه این سرمایه و افتخار ملی سال ها است در حال نابودی است و هیچگونه رسیدگی به آن نمی شود و روز به روز نظاره گر ویران شدن آن هستیم.

 

روشن شدن مشعل ورزشگاه آزادی

شاید برایتان جالب باشد که مشعل معروف ورزشگاه آزادی که در سال ۱۳۵۳ نصب شده بود پس از گذشت ۴ دهه، همزمان با مسابقه برگشت پرسپولیس ایران و کاشیما انتلرز ژاپن روشن شد.

فردا 25 مهرماه 1402 این ورزشگاه پرافتخار 52 ساله می شود. اما موضوعی که کمی برایمان ناراحت کننده می باشد این است که امروز چه جایگاهی داریم؟ هرروز جهان در حال پیشرفت، تغییر و دگرگونی است اما امروز به این موضوع فکر می کنم که آیا ما هم پیشرفتی داشته ایم؟ آیا باز هم اسم کشورمان در میان برترین کشورهای جهان قرار می گیرد؟

پیست یخ ورزشگاه آزادی

پیست یخ ورزشگاه آزادی شاید شنیدن این موضوع کمی برایتان جالب و در عین حال ناراحت کننده باشد که سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی 52 سال قبل برای ورزش هاکی و پاتیناژ ساخته شده بود. درواقع قدمت این ورزش در ایران بیش از نیم قرن است اما علاقمندان به این ورزش از بهره برداری از آن محروم بودند. تمامی تجهیزات این پیست اعم از دستگاه تسطیع یخ، چيلر‌هاي خنك كننده و بويلرهاي آب گرم آن از كارخانه‌ي «يورك» آمريكا وارد ايران شده بودند و همچنان در موتورخانه ی واقع در زیر استادیوم 12 هزار نفری آزادی قرار دارد.
این پیست پس از گذشت 25 سال، در سال 1382 توسط مهندس مهرعليزاده رئيس سازمان تربيت بدني آن زمان بازگشایی شد اما بازهم شاهد برگزاری هیچگونه مسابقه ای در آن نبودیم و مجدد این مجموعه غیر فعال شد.

 

هاکی روی یخ در ایران

پیشرفت هاکی در ایران با ساخت پیست یخ ایرانمال شاهد آن بودیم که چگونه علاقمندان هاکی روی یخ کشورمان در کمترین زمان توانستند برایمان افتخار آفرین شوند و بتوانیم شاهد برگذاری مسابقات هاکی در ایران شویم.

ما با گذشت 110 سال از تاسیس فدراسیون جهانی هاکی توانستیم عضویت آن را بدست آوریم و در مسابقات رسمی IHF که فدراسیون جهانی هاکی روی یخ است شرکت کنیم.

خوشحالیم که توانستیم پس از گذشت نیم قرن با ساخت پیست یخ ایرانمال مجدد این ورزش را در کشور زنده کنیم و امید داریم به بازگشایی پیست یخ مجموعه آزادی، که اگر پیش از این این مجموعه بازگشایی شده بود و امکان تمرین جوانان علاقمند به این رشته ورزشی در یک پیست استاندارد فراهم بود امروز قطعا جایگاه بالاتری را در دنیا داشتیم.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.