پیست یخ

پیست یخ یک سطح یخ زده است که افراد می‌توانند بر آن اسکیت روی یخ یا ورزش‌های زمستانی انجام دهند.

پیست یخ چیست؟

پیست یخ یک سطح یخ زده است که افراد می‌توانند بر آن اسکیت روی یخ یا ورزش‌های زمستانی انجام دهند. علاوه بر تفریح اسکیت روی یخ، کاربردهایی نظیر هاکی روی یخ، باندی، کرلینگ و پاتیناژ را نیز دارد. امروزه دو نوع آیس رینک رایج وجود دارد: طبیعی که بخاطر سرما و دمای پایین در آن یخ‌زدگی اتفاق می‌افتد و مصنوعی (یا یخ زده بصورت مکانیکی)، که یک محصول خنک کننده دما را در سطح زیر آب کاهش می‌دهد. این امر باعث یخ زدگی آب می‌شود.

انواع پیست یخ

یخ طبیعی

بیشتر پیست‌های یخی بر سطوح آب مانند دریاچه‌ها، برکه‌ها، کانال‌ها و بعضی اوقات رودخانه‌ها و تنها در زمستان و در دمایی که آب طوری یخ بزند که بتواند وزن انسان را تحمل کند، دیده می‌شوند. این پیست‌ها می‌توانند در اقلیم‌های سرد و با محصور کردن محوطه‌ای از زمین، پر از آب کردن و فریز کردن آن ساخته شوند. همچنین می‌توان با ذخیره برف از آن در کاهش دما و بعنوان یک ماده مهار کننده استفاده کرد.


یک مثال معروف از این نوع پیست Rideau Canal Skateway در کانادا است. با 165600 متر مربع و 7.8 کیلومتر طول که معادل اندازه 90 پیست یخ المپیک است. این پیست با پایین آوردن سطح آب کانال و فریز کردن آن ساخته شده. این پیست شبانه با تمیز کردن سطح آن از یخ برف و غرق کردن آن در آب زیر یخ تسطیح می‌شود. جالب است بدانید عنوان “بزرگترین پیست یخ یخ زده جهان” در کتاب گینس متعلق به این پیست می‌باشد.

یخ ساختگی

در هر اقلیمی در مکان مناسب می‌توان سطوح یخ arena ساخت. این شامل یک بستر شن و ماسه یا دال بتن است که در بالای لوله‌ها قرار دارد. این لوله‌ها شامل یک مایع یخ زده هستند که می‌تواند فشار دال را پایین بیاورد که مایعی که در سطح بالایی قرار دارد را فریز کند. یک نمونه مشهور از این نوع پیست، پیست راکفلر سنتر در نیویورک است.

پیست یخ مصنوعی

پیست‌های مصنوعی از مواد پلیمری جامد ساخته می‌شوند که برای اسکیت با اسکیت‌های یخی با تیغه فلزی ساخته شده‌اند. با توجه به اینکه تمامی کشورها مانند شمال کانادا یا آمریکا شانس بارش برف انبوه را ندارند. بهره بردن از پیست های یخی مصنوعی و ساختگی بهترین روش برای آشنا کردن عامه مردم با ورزش ها و تفریحات برفی است. اگر قصد ساخت دهکده برفی یا پیست هاکی روی یخ را دارید و به مشاوره تخصصی در این زمینه  نیاز پیدا کرده‌اید، مشاورین پیشگامان تجارت و توسعه پایدار برای خدمت رسانی آماده هستند. 

منبع: ویکی‌پدیا
درباره پیست پاتیناژ ایران‌مال بیشتر بخوانید.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.