پیست یخ

پیست یخ یک سطح یخ زده است که افراد می‌توانند بر آن اسکیت روی یخ یا ورزش‌های زمستانی انجام دهند.

پیست یخ یک سطح یخ زده است که افراد می‌توانند بر آن اسکیت روی یخ یا ورزش‌های زمستانی انجام دهند. علاوه بر تفریح اسکیت روی یخ، کاربردهایی نظیر هاکی روی یخ، باندی، باندی پیست، رینگت، برومبال، اسکیت سرعتی، اسکیت فیگور، ورزش آیس استوک، کرلینگ، حرکات نمادین، مسابقات و نمایش‌های یخی را نیز دارد. امروزه دو نوع پیست یخ رایج وجود دارد: طبیعی که بخاطر سرما و دمای پایین در آن یخ‌زدگی اتفاق می‌افتد و مصنوعی (یا یخ زده بصورت مکانیکی)، که یک محصول خنک کننده دما را در سطح زیر آب کاهش می‌دهد که باعث یخ زدگی آب می‌شود.

انواع پیست یخ

یخ طبیعی

بیشتر پیست‌های یخ بر سطوح آب مانند دریاچه‌ها، برکه‌ها، کانال‌ها و بعضی اوقات رودخانه‌ها و تنها در زمستان و در دمایی که آب طوری یخ بزند که بتواند وزن انسان را تحمل کند، دیده می‌شوند. این پیست‌ها می‌توانند در اقلیم‌های سرد و با محصور کردن محوطه‌ای از زمین، پر از آب کردن و فریز کردن آن ساخته شوند. همچنین می‌توان با ذخیره برف از آن در کاهش دما و بعنوان یک ماده مهار کننده استفاده کرد.
یک مثال معروف از این نوع پیست Rideau Canal Skateway در کانادا است با 165600 متر مربع و 7.8 کیلومتر طول معادل اندازه 90 پیست یخ المپیک است. این پیست با پایین آوردن سطح آب کانال و فریز کردن آن ساخته شده است. این پیست شبانه با تمیز کردن سطح آن از یخ برف و غرق کردن آن در آب زیر یخ تسطیح می‌شود. این پیست به‌عنوان “بزرگترین پیست یخ یخ زده جهان” در کتاب گینس ثبت شده است.

یخ ساختگی

در هر اقلیمی در مکان مناسب می‌توان سطوح یخ arena ساخت. این شامل یک بستر شن و ماسه یا دال بتن است که در بالای لوله‌ها قرار دارد. این لوله‌ها شامل یک مایع یخ زده هستند که می‌تواند فشار دال را پایین بیاورد که مایعی که در سطح بالایی قرار دارد را فریز کند. یک نمونه مشهور از این نوع پیست، پیست راکفلر سنتر در نیویورک است.

پیست یخ مصنوعی

پیست‌های مصنوعی از مواد پلیمری جامد ساخته می‌شوند که برای اسکیت با اسکیت‌های یخی با تیغه فلزی ساخته شدند.

منبع: ویکی‌پدیا
درباره پیست پاتیناژ ایران‌مال

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات