پاتیناژ و المپیک زمستانی

نقش پاتیناژ و هاکی روی یخ در المپیک های زمستانی

المپیک مهمترین رویداد ورزشی جهان است و حضور در این رویداد و کسب مدال رویای افراد بسیاری است. اگرچه اکثر ما با المپیک تابستانی آشنا هستیم، اما نباید غافل شد که مسابقات المپیک زمستانی نیز برای ورزش های مبتنی بر برف و یخ بسیار اهمیت دارند. به همین منظور به سراغ معرفی این رویداد بین المللی و تاریخچه حضور ورزش های پاتیناژ و هاکی روی یخ در آن رفته ایم. با ما همراه باشید.

نخستین المپیک زمستانی

نزدیک به یک قرن از اولین بازی‌های المپیک زمستانی میگذرد که در سال 1924 در شهر شامونیکس فرانسه برگزار گردید. در آن زمان 16 کشور برای رقابت در ورزش‌هایی مانند: اسکیت نمایشی یا پاتیناژ، اسکی سرعتی، هاکی روی یخ، کرلینگ و غیره گرد هم آمدند. جای تعجب ندارد که قوی ترین تیم ها در ورزش های زمستانی آنهایی بودند که زمستان های سنگینی را در کشور خود تجربه میکنند! به طور مثال کانادا از دیرهنگام همواره در رشته هاکی روی یخ سرآمد بوده است. علت این امر را باید در یخ زدگی دائمی دریاچه های این کشور جستجو کرد. اگر هوا برای دویدن خوب نباشد شما به سراغ ورزشی میروید که با شرایط محیطی بیشتر همخوانی دارد. و چه ورزشی بهتر از آنهایی که روی یخ یا برف انجام میگیرند؟ از جمله پاتیناژ و هاکی روی یخ

المپیک زمستانی
          دوره های نخست المپیک زمستانی

امروزه بازی های المپیک زمستانی هر چهار سال یکبار برگزار می شوند و کشورهای شمالی مانند اسلو و آمریکای شمالی به دلیل داشتن آب و هوای سرد و دسترسی به این ورزش‌های گران قیمت همچنان صاحب مقام های نخست رقابت های زمستانی هستند. دارا بودن این مزایا، رقابت کشورهای دارای آب و هوای گرم را برای کسب مدال با دشواری رو به رو می کند.

درست است که ایران یک کشور با آب و هوای خشک و گرم است اما خوشبختانه با تلاش نیروهای توانمند ایرانی و بهره گیری از علم روز دنیا، گروه مهندسی بازرگانی پیشگامان تجارت و توسعه پایدار موفق شد برای نخستین بار یک پیست یخ با استانداردهای جهانی بسازد که تاییدیه هیئت المپیک را نیز دارد، و همین امر در کنار زحمات شبانه روزی ورزشکاران با انگیزه رشته هاکی روی یخ سبب شد در این حوزه در سطح جهانی بدرخشیم.

المپیک زمستانی را چه کسی شروع کرد؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید بیش از بیست سال طول کشید تا کمیته ای به نام ioc که کمیته رسمی المپیک است، تصمیم بگیرند آیا میخواهند المپیک زمستانی را برگزار کنند یا خیر. این گروه تردید داشتند که افراد به قدر کافی به این المپیک توجه میکنند و با اقبال عمومی مواجه میشود یا خیر؟ اولین المپیک زمستانی که در سال 1924 برگزار شد، دوازده روز به طول انجامید و در این مدت رقم شگفت انگیز ده هزار نفر از آن بازدید کردند. این استقبال به مسئولین جرات و دلگرمی برای پیش رفتن داد و امروزه بعد از یک قرن شاهد آن هستیم که بیش از 20 رشته ورزشی در المپیک زمستانی حضور دارند. افراد از جنسیت و سن های متفاوت با دقت و علاقه این مسابقات را دنبال میکنند. از مسابقات پاتیناژ نمایشی دو نفره گرفته تا مسابقات هاکی روی یخ خشن و اسکیت روی یخ نمایشی تا پرش با اسکی و اسکیت آزاد و …

نخستین دوره از هاکی روی یخ در المپیک
      نخستین دوره از هاکی روی یخ در المپیک

المپیک زمستانی بعدی چه زمانی برگزار میشود؟

همانطور که در جریان هستید ویروس کرونا، تقریبا تمامی رویدادهای بین المللی را کنسل کرد یا با تاخیر مواجه ساخت. المپیک هم از این قضیه مستثنی نبود. آخرین بازی های المپیک زمستانی که شاهد بودیم در بهمن 1400 تا اسفند آن سال برگزار شد. و مسابقات بعدی نیز در زمستان 2026 برگزار خواهد شد. با توجه به روند رو به رشدی که تیم ملی هاکی روی یخ ایران در پیش گرفته است، امید داریم نام بازیکنان پرتلاش ایران را نیز در جمع ورزشکاران شرکت کننده در المپیک مشاهده کنیم.
در اینستاگرام و لینکدین ما می توانید اطلاعات بیشتری در زمینه پاتیناژ، کرلینگ و هاکی روی یخ بیابید.

 

پاتیناژ در المپیک زمستانی
               پاتنیاژ در المپیک زمستانی

 

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.