اولین پیست یخ در ایران

اولین پیست یخ در ایران

اولین پیست یخ ایران در سال 1346 با نام مجموعه تفریحی و ورزشی قصر یخ در خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک ساخته شد. مدیر و بنیانگذار این مجموعه، فریدون باتمانقلیچ بود که در آن زمان تأسیسات موردنیاز جهت ساخت این مجموعه را مطابق با آخرین فناوری‌های روز آن دوران و همانند باشگاه های تفریحی ورزشی آمریکا و اروپا ساخت.

آرشیتکت و معمار این مجموعه ، مهندس دکتر داریوش بوربور بود که جوایز بین المللی بسیاری از جمله جایزه پنجاه آرشیتکت برجسته جهان، نشان شوالیه هنر و ادب دولت فرانسه،Architects Journal Working Drawings و … را دریافت کرده بود.

 

سالن پاتیناژ قصر یخ

این مجموعه دارای سالن های ورزشی مختلفی مانند استخر، پیست اتومبیلرانی و … بود که در سال 1342 – 1343 یکی از استخرهای این مجموعه تغییر کاربری داد و به پیست پاتیناژ تبدیل شد.

 

پیست اسکی مصنوعی

همچنین در این مجموعه یک پیست اسکی مصنوعی کوچک ساخته شده بود که در تمامی فصل های سال امکان اسکی در آن وجود داشت. این پیست با الیاف مخصوص نایلونی ساخته شده بود که لغزندگی برف را در پیست های اسکی تداعی می کرد.

 

اولین پیست یخ استاندارد در ایران

ورزشگاه آزادی در 25 مهر سال 1350 بازگشایی شد و توانست میزبان بازی‌های المپیک آسیا سال 1974 باشد. اولین پیست یخ استاندارد در ایران در این مجموعه ساخته شد اما متاسفانه تنها 3 سال از آن بهره‌برداری گردید و بعد به دلایل مختلف ازجمله هزینه نگهداری و … بسته شد.

پیست یخ ایرانمال اولین پیست یخ با ابعاد استاندارد پس از انقلاب در ایران است که توانسته بعد از گذشت سال‌ها جای خالی پیست پاتیناژ آزادی را پر کند و میزبان مسابقات جهانی شود.

 

هاکی روی یخ

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.