پلاسکو، بلندترین ساختمان ایران فرو ریخت

پلاسکو، بلندترین ساختمان ایران فرو ریخت

در ایران ما هرروز درحال فرو ریختن هستیم. هربار با یک خبر و اتفاق ناگوار. یک روز پلاسکو، یک روز متروپل، یک روز برخورد موشک به هواپیمای مسافری و … . قبل از اینکه برج خلیفه به عنوان بلندترین ساختمان جهان شناخته شود، پلاسکو در ایران، در چهارراه استانبول ساخته شد و به عنوان اولین آسمان خراش و ساختمان مدرن خاورمیانه شناخته شد.

 

سازنده ساختمان پلاسکو چه کسی بود؟

سازنده پلاسکو، حبیب الله القانیان که رئیس انجمن کلیمیان تهران، بازرگان و یکی از سرمایه داران بزرگ ایرانی بوده است. او اولین کارخانه پلاستیک سازی ایران را ساخت و بنیان گذار صنایع پروفیل آلومینیوم در ایران بوده است.

پلاسکو در سال ۱۳۴۱ ساخته شد و به طور غم انگیزی در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۵ بعد از ۵۴ ساخت در آتش سوخت و فرو ریخت. حتی یادآوری این خاطرات هم حس و حالمان را بد می کند.

چه شد که در عرض چند ساعت چنین ساختمانی فرو ریخت، اینهمه خانواده داغدار شد و تمام کسبه ورشکست شدند.

این ساختمان مهم ترین مرکز تولید و پخش پوشاک در ایران بود. چه کسی فهمید چه بر سر آن کسبه ها و کارگرانی که سال ها در آن زحمت کشیده بودند آمد؟

چرا مالک ساختمان که یک نهاد دولتی بود به هشدارهای آتش نشانی در خصوص ایمن نبودن ساختمان توجهی نکرد!؟ آن همه جان با ارزش تاوان بی توجهی چه کسی رو دادند!؟

امید دارم هیچگاه در ایرانمان شاهد چنین وقایعی نباشیم.

 

پیشگامان تجارت سازنده پیست یخ ایرانمال

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.