تاریخچه ورزش در ایران به مناسبت روز ملی تربیت بدنی

تاریخچه ورزش در ایران به مناسبت روز ملی تربیت بدنی

امروز چهارشنبه 26 مهر، روز ملی تربیت بدنی و ورزش در ایران است. در سال 1306 اولین سازمان رسمی ورزشی در ایران ایجاد شد و قانون اجباری شدن ورزش در مدارس سراسر ایران تصویب شد. جالب است بدانید اولین انجمن تربین بدنی ورزشی در اردیبهشت 1313 در منزل حکیم الملک ایجاد شد.

ساخت اولین ورزشگاه در ایران

با استقبال مردم ایران از ورزش، اولین ورزشگاه در سال 1319 به نام ورزشگاه امجدیه (شیرودی) ساخته شد که فوتبال و دو میدانی در آن برگزار می شد. طرح اولیه این زمین توسط مهندس نیکلای مارکف و مهندس سعید ارائه شد.

از جمله نخستین وقایع مهمی که در ورزشگاه امجدیه اتفاق افتاد می توان به راهیابی فوتبال ایران به بازی های المپیک ۱۹۶۴ توکیو که در آن ایران بر هندوستان پیروز شد و همچنین نخستین قرمانی جام ملت های آسیا که در آن ایران بر تیم اسرائیل پیروز شد در این ورزشگاه صورت گرفت.

 

عضویت ایران در المپیک

ایران در سال 1326 به طور رسمی به عضویت کمیته بین الملل المپیک درآمد و یک سال پس از آن با شرکت در المپیک 1948 لندن، وزنه بردار کشورمان، جعفر سلماسی توانست یک مدال برنز بدست آورد.

ساخت مجموعه ورزشی آزادی

ورزشگاه آزادی در 25 مهرماه سال 1350 گشایش یافت. این مجموعه همانطور که در محتواهای قبل نیز گفته شد دارای استادیوم صد هزار نفری، پیست یخ، سالن 12 هزار نفری و … بوده است و باعث افتخار است که بگوییم 3 سال پس از بازگشایی، در سال 1353، هفتمین بازی های آسیایی در این ورزشگاه برگزار شد و نکته مهم تر آنکه از نظر استانداردها و ضوابط کنفدراسیون فوتبال آسیا دارای نمره A است.

مراسم افتتاحیه ورزشگاه آزادی

افتتاحیه ورزشگاه آزادی در 1 سپتامبر 1974، همزمان با برگزاری هفتمین دوره بازی های آسیایی، با حضور اعضای کابینه دولت ایران، هیئت های دیپلماتیک کشورهای آسیایی و نمایندگان کمیته های ملی المپیک کشورهای شرکت کننده آسیایی برگزار شد.
در این روز برای اولین بار مشعل ورزشگاه آزادی که برای این رویداد در ضلع شرقی ورزشگاه قرار گرفته است نیز روشن شد و متأسفانه این آخرین باری بود که این مشعل برای بازی های المپیکی در ایران روشن شد.

چه کسی برای اولین بار مشعل ورزشگاه آزادی را روشن کرد؟

ورزشکار نامدار ایرانی دو و میدانی کشور، زنده یاد “علی باغبانباشی” مسئولیت حمل و روشن کردن مشعل ورزشگاه آزادی را برای مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی به عهده داشت.

کنسرت فرانک سیناترا در ایران

ساخت و افتتاح ورزشگاه آزادی (آریامهر) وقایع مهم بسیاری را برای ایران به دنبال داشت. یکی دیگر از این وقایع، برگزاری کنسرت فرانک سیناترا، از پرفروش ترین هنرمندان تاریخ موسیقی جهان، در ایران بوده است. این هنرمند در 3 آذر 1353 در سالن 12 هزار نفری آزادی اجرا کرده است.

 

پیشگامان تجارت سازنده پیست یخ ایرانمال (اولین پیست یخ در ابعاد استاندارد) در ایران.

 

منابع:

wikipedia

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.