کرلینگ ورزش مفرح برفی

کرلینگ ورزش مفرح برفی

4 اسفند (23 فوریه) روز جهانی “کرلینگ ورزش باحالیه” است. اما در این محتوا میخواهیم به این سؤالات بپردازیم که به طور کلی کرلینگ چیست؟ برای انجام این بازی چه تجهیزاتی نیاز داریم؟ تاریخچه این بازی چیست؟

 

کرلینگ چیست؟

کرلینگ یک ورزش گروهی است که در آن بازیکنان با استفاده از جاروهای حلقه‌دار (Curling broom)، سنگ کرلینگ (که گاهی به آن صخره یا Rock نیز می گویند)‌ را در پیست یخ، به سمت دایره های انتهای زمین که به آن ها در بازی خانه می گویند هدایت می کنند.

این بازی به دو تیم با چهار بازیکن نیاز دارد که هر تیم امکان ارسال 8 سنگ را دارند و به طور کلی بازی در 10 دور انجام می شود.
در این بازی اعضای هر تیم تلاش می کنند به کمک جارو کرلینک توپ را به سمت دایره ها هدایت کنند و در انتها هر تیم که توانست تعداد سنگ بیشتری را در دایره جمع کند امتیاز بالاتری دریافت می کند و در نتیجه برنده می شود.

ورزش کرلینگ کمی عجیب و در عین حال بسیار مفرح و سرگرم کننده است گاهی به آن شطرنج روی یخ یا بازی خروشان نیز می گویند.

 

تاریخچه بازی کرلینگ

ورزش کرلینگ دارای تاریخچه وسیعی است که در ادامه برایتان می گوییم. این بازی یکی از قدیمی ترین ورزش های گروهی است که اولین بار تقریباً در اواخر قرون وسطی در اسکاتلند انجام شد.
این بازی در ابتدا، زمانی که اسکاتلندی ها در حال سفر بر روی یخ بودند، در برکه ها و دریاچه های یخ زده در زمستان، انجام می شد. اولین سنگ بازی کرلینگ در سال 1511 استفاده شد که از مناطق اسکاتلند آمده بود.

باشگاه کرلینگ بزرگ کالدونین، اولین باشگاه کرلینگ است که در سال 1838 در اسکاتلند ساخته شد و اولین قوانین رسمی این ورزش توسط این باشگاه تدوین شد.
ورزش کرلینگ اولین بار در بازی های المپیک زمستانی در سال 1998 بازی شد.

 

بازی کرلینگ در پیست یخ ایرانمال:

خوشبختانه پیست یخ ایرانمال قابلیت برگزاری مسابقات و بازی کرلینگ را دارد. با کمی تغییر در خط کشی های زمین زیر یخ، امکان برگزاری مسابقات حرفه ای کرلینگ روی یخ در این پیست ایجاد می شود.

 

برای بازی کرلینگ چه تجهیزاتی لازم است؟

برای انجام این بازی در ابتدا نیاز به پیست یخ مناسب بازی کرلینگ داریم که نشانه گذاری ها روی آن انجام شده باشد. نکته جالب و مهم در این است که برای این بازی دیگر نیازی به کفش مخصوص و توانایی اسکیت روی یخ نداریم. تمامی افراد در هر رنج سنی در صورت علاقمندی، می توانند لذت تجربه ی این بازی مهیج را داشته باشند.

 

سنگ کرلینگ با راک:

همچنین نیاز به سنگ کرلینگ است. مشخصات این سنگ توسط فدراسیون جهانی کرلینگ به طور دقیق مشخص شده است. این سنگ از جنس گرانیت و دارای وزن 17 و 20 کیلوگرم با ابعاد محیطی 110 یا 910 میلی متر است.

 

جارو کرلینگ:

این جارو در گذشته با یاقه ذرت ساخته میشده و شبیه جاروهای خانگی بوده. اما با گذشت زمان ظاهر آن تغییر کرده است. از این جارو جهت حفظ تعادل و همچنین هدایت سنگ کرلینگ به سمت دایره ها استفاده می شود.

 

پیشگامان تجارت سازنده پیست هاکی روی یخ ایرانمال

اولین پیست مجهز و استاندارد هاکی روی یخ در ایران توسط شرکت پیشگامان تجارت در ایرانمال تهران ساخته شد. امید داریم بتوانیم پروژه هایی از این دست همانند پیست یخ، اتاق برف، شهربازی برفی و … در اقصی نقاط کشور و همچنین مجموعه های مختلف بسازیم تا امکان بهره مندی از آن ها و تجربه این حس خوش آیند برای مردم سراسر کشورمان مهیا باشد.

منبع:
happydays365

daysoftheyear

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.