هندوانه های شب یلدا و بی آبی ایران

هندوانه های شب یلدا و بی آبی ایران

چندروزی است که درحال فکر کردن به محتوای پست شب یلدا هستیم و با آمارهای جالبی در خصوص هندوانه، این میوه یلدایی برخورد کردیم.
یلدا بلند ترین شب سال، از کهن ترین جشن های ما ایرانیان است که هرساله در کنار خانواده آن را جشن میگیریم. فال حافظ و خوراکی هایی مثل انار و هندوانه در کنار عزیزانمان، بخصوص پدربزرگ مادربزرگ‌ها این شب را دلنشین‌تر می‌کند.

با گذشت زمان و به دلیل تغییراتی که در اقلیم و شرایط کشور ایجاد شد، گاهی لازم است به بعضی موضوع ها هم در کنار جشن‌هایمان بپردازیم تا بتوانیم کشوری آباد برای آیندگان و فرزندانمان به‌جا بگذاریم.

مثلا برای تولید هر هندوانه در ایران حدود 286 لیتر آب مصرف می‌شود. در کشور ما حدود 85هزار هکتار زمین کشت هندوانه وجود دارد که از این مساحت 3.3 میلیون تن هندوانه تولید می‌شود.

این موضوع برای کشوری که در حال خشکسالی است و با مشکل بی‌آبی در حال دست و پنجه نرم کردن می‌باشد، اصلا منطقی نیست.

موضوع بسیار جالب اینکه طبق آمارها در سال 1401 شاهد بالاترین میزان صادرات هندوانه به سایر کشور ها بوده‌ایم.

برای تولید هر کیلو هندوانه به طور متوسط حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ لیتر آب نیاز است.
به همین دلیل است که برخی کشورهای همسایه که حتی شرایط مساعدتری نسبت به ایران از نظر بارندگی و منابع آب دارند (مثل ترکیه) ، کشت این محصول را در برخی مناطق خود ممنوع کرده‌اند.

شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که بهای هر لیتر آب آشامیدنی در کشورهای همسایه حدود یک دلار است. هر کیلو هندوانه بر اساس میزان آب موردنیاز (بدون درنظر گرفتن بقیه هزینه‌ها) ۳۵۰ دلار است. این موضوع در حالی است که در سال گذشته به ازای هر سه کیلو هندوانه یک دلار دریافتی صادرکنندگان بود.

ما ایرانیان برای کمک به حفظ اقلیم کشورمان، هریک به نوبه خود می‌بایست در این راستا قدمی برداریم. مثلا با صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده از امکانات روز جهت حفظ منابع آبی و … .

از جمله اقداماتی که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در حفظ منابع آبی داشته باشد، استفاده از پکیج های تصفیه آب صنعتی می‌باشد. استفاده از این پکیج‌ها چه در کشاورزی، چه در صنعت و کارخانه‌ها و حتی در ساختمان‌های مسکونی ، کمک شایانی به حفظ منابع آبی کشور می‌نماید‌.

شرکت پیشگامان تجارت، ارائه‌دهنده پکیج‌های تصفیه فاضلاب‌صنعتی، به نمایندگی از شرکت Hycor، در ایران است.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.