گاز اتیلن اکساید چیست؟ استفاده از اتیلن اکساید جهت ضدعفونی

گاز اتیلن اکساید چیست

گاز اتیلن اکساید یا اکسیرای یک ترکیب آلی با فرمول C2H4O، سمی، بی رنگ، با بوی بسیار ضعیف شیرین (در غلظت 700ppm بدون بو) است که از آن برای ساخت بعضی از مواد شیمیایی در حجم بسیار بالا و استریلیزاسیون استفاده می شود. این گاز به صورت مایع در مخزن نگهداری گاز اتیلن اکساید ذخیره می شود و در مواقع لزوم از آن استفاده می شود.

 

گاز اتیلن اکساید

 

گاز اتیلن اکساید چیست؟

اتیلن اکساید یا ETO در حجم بسیار بالا تولید می شود و همانطور که گفتیم از آن به عنوان واسطه در تولید چندین ماده شیمیاییی صنعتی استفاده می شود که قابل توجه ترین آن ها اتیلن گلیکول است. همچنین از این گاز به عنوان ضدعفونی کننده تجهیزات و لوازم پزشکی نیز استفاده می شود.
با وجود ویژگی و کاربردهای بسیار این گاز باید بگوییم که خطر و مضراتی هم دارد. اتیلن اکساید قابل اشتعال و بسیار واکنش پذیر است، به همین جهت مواجهه حاد با ETO ممکن است عوارض بسیاری داشته باشد که در ادامه به این موارد نیز اشاره می کنیم.

 

کاربرد گاز اتیلن اکساید

 

چرا اتیلن اکساید مضر است؟ و چه خطراتی می تواند برای سلامت انسان داشته باشد؟

این گاز بسیار سمی است و قرار گرفتن در مجاورت آن ممکن است منجر به ایجاد تنگی نفس، آسیب به ریه، سردرد و … شود. اگر کسی برای مدت طولانی در معرض ETO قرار گیرد احتمال بروز سرطان وجود دارد.

 

چرا اتیلن اکساید مضر است

 

ساخت سیلندر اتیلن اکساید توسط شرکت پیشگامان تجارت

موضوع بسیار مهم این است که به دلیل ویژگی هایی که این گاز دارد، درصورت نشت متوجه آن نمی شویم و می تواند خطرات بسیاری برای سلامت افراد داشته باشد.
پس از بروز محدودیت‌ها در واردات نمونه اروپایی با کیفیت مرغوب، و ارز بری بالای سیلندر اتیلن اکساید، به فکر تولید این سیلندها افتادیم و بالاخره پس از تلاش های بسیار توانستیم سیلندر نگهداری گاز اتیلن اکساید را برای اولین‌بار در ایران تولید کنیم و تا امروز حتی یک مورد خطا یا حادثه‌ای رخ نداده است.

در این سال ها بعضا نمونه‌های نامرغوب وارداتی هم از کشور چین به این صنعت وارد شد که خیلی زود به دلایل کیفی و عدم‌تأیید آنها توسط کارفرمایان و بروز ایراداتی نظیر نشت گاز ، کم کم از رده خارج شدند.

درحال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی یکبار مصرف همانند سوپا، صفا طب، تجهیزات پزشکی هلال ایران (سها)، آوا پزشک و … از مشتریان ما هستند.

از مراحل اولیه تا پایان ساخت این سیلندرها تحت‌نظر کارشناسان ذی‌صلاح انجام می شود. تمامی متریال استفاده‌شده در ساخت سیلندر اتیلن‌اکساید به لحاظ کیفی تست و تأیید می‌شوند و در پایان مراحل مختلف ساخت ، آزمایشهای متنوعی جهت اطمینان از عملکرد صحیح سیلندر ، روی آن انجام می گردد.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.