تأثیر استفاده از آب خاکستری

تأثیر استفاده از آب خاکستری

به نظرتان بدون آب چقدر می توانیم دوام بیاوریم؟ آیا راهکاری برای این موضوع داریم؟ همه ما می دانیم با شرایط موجود در ایران و عدم مدیریت صحیح منابع آب، سدسازی های غیر اصولی و … ایران به شدت با مشکل کمبود آب دست و پنجه نرم می کند.

سال ها پیش دانشمندان در باره خطر بی آبی و خشکسالی در سراسر جهان هشدار داده اند. یعنی ممکن است سال ها بعد حتی فرزاندان ما آبی برای خوردن نداشته باشند. با وجود تمام این موارد در ایران شرایط بد تر است.
به نظرتان برای جلوگیری از خشکسالی و کمک به هدر نرفتن منابع آب چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

به باور من در موضوعات اجتماعی و آموزشی باید اصلاحات را از خودش شروع کند. می دانم که مدیریت درستی بر منابع آب صورت نگرفته و سد سازی های غیر اصولی باعث از دست رفتن منابع آب ایران شده است اما بیاید ما اول از خودمان شروع کنیم.

آب خاکستری (Grey Water)

تکنولوژی هرروز در حال به روز شدن هست اما ما همچنان در گذشته زندگی می کنیم. بسیاری از کشورهای پیشرفته سال ها است با استفاده از تجهیزاتی مثل سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی و خانگی و استفاده مجدد از grey water (آب خاکستری) منابع آب خود را مدیریت می کنند و از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری می کنند.

مرکز اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی اعلام کرده است که 97 درصد کشور دچار بحران خشکسالی شده است و روز به روز این موضوع در حال تشدید است و متاسفانه پیش‌بینی می‌شود که ایران با کاهش 35 درصدی بارندگی سالانه و افزایش 2.6 درجه سانتی‌گراد دما مواجه شود که این موضوع کشور را به یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای خشک و نیمه‌خشک مستعد خشکسالی در خاورمیانه تبدیل می‌کند.
براساس گزارش ها ایران تا سال ۱۴۱۵ با خشکسالی جدی مواجه خواهد شد و این در حالی است که منابع آب تجدیدپذیر ایران نیز در حال کاهش است و از 130 میلیارد متر مکعب به 100 میلیارد رسیده است.

شاید برایتان این سوال پیش آید که اصلا این آب خاکستری چیست؟

در محتواهای قبل به طور کامل در رابطه با grey water صحبت کرده ایم اما مجدد در این محتوا اشاره ای به آن می کنیم. آب خاکستری درواقع همان آبی است که از کارخانه ها، فاضلاب منازل مثل آب خروجی از سرویس بهداشتی، لباسشویی، ظرفشویی و … .
با پکیج های water treatment امکان بازیابی و تصفیه این آب خاکستری و برگرداندن آن به چرخه مصرف (برای شستشو و …) وجود دارد.

شرکت پیشگامان تجارت همکار رسمی شرکت hycor در ایران است. شرکت hycor ارائه دهنده سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی و راه اندازی آن ها برای صنایع می باشد.
به امید روزی که دیگر شاهد بی آبی در هیچ کشوری نباشیم.

 

منابع:

جغرافیا و توسعه ناحیه ای

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.