تاریخچه هاکی روی یخ

تاریخچه بازی هاکی روی یخ

در این مقاله قصد داریم به سؤالات شما در رابطه با تاریخچه بازی هاکی روی یخ پاسخ دهیم. با ما همراه باشید تا با مخترع این ورزش پر هیجان و کشور مبدأ آن آشنا شوید.

 

هاکی روی یخ چیست؟

هاکی یکی از ورزش های بسیار پر هیجان و محبوب است که در آن دو تیم (معمولا 6 نفره)، با اسکیت های مخصوص یخ، برروی پیست یخ با یکدیگر به رقابت می پردازند و هدف، وارد کردن پوک به دروازه رقیب است.

 

تاریخ هاکی روی یخ

 

هاکی روی یخ در چه کشوری محبوبیت بیشتری دارد؟

هاکی ورزشی زمستانی است و بالطبع در کشورهای سردسیر محبوبیت بیشتری دارد. این ورزش در کشور کانادا دارای محبوبیت بسیار زیادی است و بعد از آن در ایالات متحده و کشورهای اروپایی مانند روسیه سوئد و فنلاند نیز محبوبیت دارد. بیش از یک میلیون ورزشکار ثبت نام شده به طور منظم در لیگ های هاکی سراسر جهان بازی می کنند.

 

هاکی روی یخ

آیا هاکی روی یخ یک ورزش المپیکی است؟

هاکی روی یخ یک ورزش المپیکی است و اولین بازی المپیک خود را در سال 1920 در آنتورپ بلژیک انجام داد. تیم های شرکت کننده عمدتاً از بازیکنان آماتور تشکیل شده بودند. با این حال، در سال 1995 توافقی بین نهادهای حاکم و انجمن ها به ورزشکاران حرفه ای اجازه داد تا در المپیک شرکت کنند.

 

تاریخچه بازی هاکی روی یخ

تا اواسط دهه 1980، عموماً پذیرفته شد که هاکی روی یخ از هاکی روی چمن انگلیسی و چوگان هندی گرفته شده است و در اواسط دهه 1800 توسط سربازان بریتانیایی در سراسر کانادا گسترش یافته است.

 

تاریخچه بازی هاکی روی یخ

 

تحقیقات، به یک بازی با شباهت بسیار زیاد به هاکی اشاره کرد، که در اوایل دهه 1800 در نوا اسکوشیا توسط سرخپوستان Mi’kmaq (Micmac) انجام شد، که به نظر می رسید به شدت تحت تأثیر بازی هورلینگ (Hurling) ایرلندی قرار گرفته است (بازی هورلینگ از “هورلی” (چوب بازی) و یک بلوک چوبی مربع به جای توپ یا sliotar تشکیل شده است). درواقع، این بازی بود که از طریق مهاجران اسکاتلندی و ایرلندی و ارتش بریتانیا در سراسر کانادا گسترش یافت.
افراد از عناصر بازی هاکی روی چمن (ضربه زدن به پای حریف با چوب هاکی و …) استفاده کردند و این بازی را برروی یخ با قوانین هاکی روی چمن اجرا کردند و بعد ها این بازی به یک بازی غیر رسمی تبدیل شد که به آن shinny یا shinty می گویند.

 

هاکی روی یخ یا شینتی

 

نام بازی “هاکی (hockey)” از کلمه فرانسوی hoquet به معنای چوب چوپان است و اولین استفاده از پوک به جای توپ در بندر کینگستون، انتاریو، کانادا، در سال 1860 ثبت شد.

 

اولین بازی ثبت شده عمومی هاکی روی یخ، با قوانینی که عمدتاً از هاکی روی چمن گرفته شده بود، در پیست اسکیت ویکتوریا مونترال در سال 1875 بین دو تیم از دانشجویان دانشگاه مک گیل برگزار شد.
همانطور که روزنامه Daily British Whig از کینگستون، انتاریو گزارش داد، “ساق پا و سر بازیکنان دچار صدمه شد، نیمکت‌ها شکست و تماشاگران با سردرگمی فرار کردند”.
اولین تیم سازماندهی شده، باشگاه هاکی دانشگاه مک گیل بود، که در سال 1877 تشکیل شد و قوانین بازی خود را مدون کرد و تعداد بازیکنان هر تیم را به 9 نفر محدود کرد.

 

در اواخر دهه 1800 ، هاکی روی یخ با لاکراس، به عنوان محبوب ترین ورزش کانادا، رقابت می کرد. اولین سازمان ملی هاکی، انجمن آماتور هاکی AHA (Atlantic Hockey Association) کانادا، که بازیکنان را به هفت نفر محدود می کرد، در مونترال در سال 1885 ایجاد شد، و اولین لیگ در کینگستون در همان سال با چهار تیم زیر تشکیل شد:
باشگاه هاکی کینگستون، دانشگاه کوئینز، دو و میدانی کینگستون، و کالج نظامی سلطنتی.
دانشگاه کوئینز، در اولین بازی قهرمانی، با نتیجه 3-1 مقابل اتلتیکس پیروز شد.

 

انجمن آماتور هاکی AHA

 

پیشگامان تجارت سازنده پیست یخ ایرانمال

با ساخت پیست یخ ایرانمال، این امکان برای علاقمندان به هاکی فراهم شد تا بتوانند در یک پیست استاندارد و مجهز تمرین کنند. شرکت پیشگامان تجارت سازنده اولین پیست هاکی روی یخ در ایران است.

 

منبع:

britannica

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.