اتیلن اکساید چگونه تولید می‌شود؟

اتیلن اکساید چگونه تولید می‌شود؟

گاز اتیلن اکساید برای اولین بار در سال 1859 توسط چارلز آدولف ووتز، شیمیدان فرانسوی تولید شد. وی در آن زمان این گاز را با تصفیه 2-کلرواتانول تهیه کرد. جالب است بدانید این ماده در طول جنگ جهانی اول به عنوان پیش‌ماده خنک کننده اتیلن گلیکول و سلاح شیمیایی گاز خردل به اهمیت صنعتی دست یافت.

در سال 1931 شیمیدان فرانسوی، تئودور لفور، روشی برای اکسیداسیون مستقیم اتیلن در حضور کاتالیزور نقره ایجاد کرد. از سال 1940، تقریبا تمام تولیدات صنعتی اکسید اتیلن متکی بر این فرایند بوده است.

استریل‌کردن توسط اکسید اتیلن برای نگهداری ادویه‌ها در سال 1938 توسط شیمیدان آمریکایی، لوید هال، ثبت شد.

 

اتیلن اکساید چیست و چگونه تولید می‌شود؟

اتیلن اکساید توسط اکسیداسیون مستقیم اتیلن با اکسیژن و هوا در دمای 230-220 درجه سانتیگراد و فشار 30-10 بار، توسط کاتالیزور نقره تولید می‌شود. در این فرایند مقدار محدودی استالدئید و فرمالدئید نیز تولید می‌شوند.

 

کاربرد اتیلن‌اکساید

اتیلن اکساید کابردهای بسیاری دارد که یکی از مهم ترین آنها استریلیزاسیون می‌باشد. برای این موضوع باید این گاز داخل سیلندرهای مخصوص قرار گیرد.

همانطور که در محتواهای قبل نیز گفته شد، به دلیل سمی بودن این گاز، نگهداری آن در سیلندرهای استاندارد امری بسیار مهم است چراکه در صورت نشت (چون گازی بی رنگ و بی‌بو می‌باشد) متوجه آن نمی‌شویم و می‌تواند بیماری‌های بسیاری را ایجاد کند.

شرکت پیشگامان تجارت ، تنها تولیدکننده سیلندر اتیلن‌اکساید در ایران می‌باشد که با مجموعه‌های بسیاری ازجمله صفاطب، هلال‌احمر و … همکاری می‌نماید.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.