تست سیلندر اتیلن اکساید به چه صورت انجام می شود؟

تست سیلندر اتیلن اکساید

تست سیلندر اتیلن اکساید یکی از اقدامات بسیار مهم در پروسه تولید این سیلندرها است. کپسول اتیلن اکساید در حین ساخت، تست های متعددی را جهت تضمین سلامت، کیفیت و عملکرد صحیح، پشت سر می گذارد. در این مقاله به انواع این تست ها و دلیل اهمیت آن ها می پردازیم.

 

چرا باید سیلندر اتیلن اکساید را قبل از استفاده تست کرد؟

تجهیزات صنعتی از جمله مخازن تحت فشار ، تحت استاندارد های خاص داخلی و خارجی ساخته می شوند که هر یک فرایند و روش های مخصوص به خود را دارند. یکی از الزامات اینگونه استاندارد ها ، تعیین آزمایشات و تست های گوناگونی هستند که میبایست جهت اخذ تأییدیه نهایی از شرکت های بازرسی ذیصلاح و یا سازمان های متولی آن صنعت ، در حین ساخت تجهیز مربوطه انجام پذیرفته و تأییدیه آن آزمون را در محدوده معیار های تعیین شده ، کسب نماید.

به عبارتی بدون عبور یک تجهیز و یا محصول از این مراحل و موفقیت آمیز بودن نتیجه آزمون های گوناگون ، تجهیز مربوطه مجوز مصرف را از سازمان متولی ، دریافت نمی نماید.

علاوه بر آن بسته به نوع کاربری هر تجهیز ، مجددا آزمون ها و تستهای مختلفی بر روی آن طبق تعیین استاندارد مربوطه میبایست انجام پذیرد.
کپسول اتیلن اکساید جزو مخازن تحت فشار بوده که برای نگهداری یک گاز سمی طراحی شده و در نتیجه استاندارد های سختگیرانه تری را باید پیروی نماید.

 

ویژگی های گاز اتیلن اکساید

گاز اتیلن اکساید در کنار مزایا و کاربردهای فراوانی که دارد می تواند بسیار سمی و کشنده باشد. همانطور که هر دارویی در کنار کمک به بهبود شرایط حال ما، عوارض و مشکلاتی رو هم ممکن است در صورت عدم رعایت شرایط مصرف و … برایمان داشته باشد.

از عوارض این گاز می توانیم به تنگی نفس، چشم درد، گلو درد، سرفه، حالت تهوع، سوزش چشم، تشنج و … را اشاره کرد. اتیلن اکساید به گازی سرطان زا معروف است و از مهم ترین عوارض آن در صورت حضور مستمر در معرض آن می توان به سرطان لوسمی و لنفوم اشاره داشت.

رعایت نکات ایمنی و مهم تر از آن استفاده از کپسول های تست شده و مورد اطمینان می تواند ریسک و خطر ناشی از این گاز ها را کاهش دهد.

 

چه تست هایی روی کپسول اتیلن اکساید انجام می شود؟

به طور کلی دو نوع تست NDT (تست های غیر مخرب) و DT (تست های مخرب) انجام می شود. که هرکدام را به طور کامل توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

تست Non-Destructive Testing (NDT) چیست؟

NDT به معنای تست غیر مخرب است و همانطور که از اسم آن نیز مشخص است این آزمایش بدون آسیب به مواد و محصول اولیه در هنگام تست انجام می شود. درواقع می توان گفت در این روش محصول مورد تست خراب نمی شود و از بین نمی رود و همین امر باعث می شود هزینه این تست کاهش یابد.

 

معرفی انواع روش های تست غیر مخرب (NDT)

تست NDT دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و در مقالات بعدی هریک را به طور کامل توضیح می دهیم.
1- Thermal/Infrared Testing
2- Radiography Testing
3- Visual Inspections
4- Leak Testing
5- Acoustic Emission Testing
6- Ultrasonic Testing
7- Magnetic Particle Inspection
8- Liquid Penetrant Testing
9- Eddy Current Testing

 

تست مخرب (Destructive Test)

تست مخرب (DT) یکی از انواع تست هایی است که روی سیلندرهای اتیلن اکساید انجام می شود. با وجود اینکه این تست بسیار هزینه بر است، اما به دلیل اهمیت بالای صحت عملکرد کپسول اتیلن اکساید انجام می شود.

شاید در تبلیغات ماشین ها دیده باشید که مثلا پس از تولید یک خودرو برای تست استحکام بدنه، ترمز و … در شرایط آزمایشی، با سرعت مشخص با یک مانع برخورد می کند. این همان تست مخرب است که برروی ماشین انجام می شود.

در این تست برخلاف NDT، یک یا تعدادی از نمونه ها به طور کامل از بین می رود تا بتوان خواص فیزیکی و مکانیکی مختلف آن ها بررسی شود. معمولا این کار برای مواردی انجام می شود که قرار است بعداز این تست به صورت انبوه تولید شود و به همین خاطر ازبین رفتن چند نمونه از نظر اقتصادی امکانپذیر است.

 

تولید و تست سیلندر اتیلن اکساید

همانطور که گفتیم به دلیل عوارض و خطرات بسیار زیاد ناشی از گاز تیلن اکساید، تمامی تست های گفته شده برروی سیلندر اتیلن اکساید تولید شده توسط شرکت پیشگامان تجارت انجام شده است.
این سیلندرها در حین تولید، تمامی مراحل تست را پشت سر گذاشته اند و حال با خیال راحت در کارخانه های تولید تجهیزات بهداشتی، پزشکی، آزمایشگاه ها و … در حال استفاده هستند.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.