کاربردهای گاز اتیلن اکساید

کاربردهای گاز اتیلن اکساید

گاز اتیلن اکساید دارای کاربردهای متنوعی است که در این مقاله به هر یک از آن ها اشاره می کنیم. به مناسبت روز پزشک می خواهیم به کاربری آن در صنعت سلامت بپردازیم.

 

گاز اتیلن اکساید چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که گفتیم اتیلن اکساید دارای کابردهای بسیاری است اما در این قسمت شما را با تعدادی از آن ها آشنا می کنیم.

یکی از کاربردهای اصلی اتیلن اکساید تولید اتیلن گلیکول و الکل‌های بالاتر برای تهیه ضدیخ خودروها است. اتیلن اکساید در تولید مواد منفجره، سلفون، مواد شوینده، روان کننده ها و مایعات هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک دارو، اتیلن اکساید در سنتز کولئین و تیامین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استفاده در صنعت

یکی از کاربردهای مهم اتیلن اکساید استفاده از آن جهت ساخت ضد یخ خودرو ها است. همچنین از آن در ساخت و تولید مواد شوینده، روان کننده ها، سلفون، مواد منفجره و همچنین تولید مایعات هیدرولیکی استفاده می شود.

 

استفاده در صنعت داروسازی

در صنعت داروسازی از این گاز در داروهایی همچون سنتز کولئین، تیامین و … استفاده می شود.

 

استریلیزاسیون با گاز اتیلن اکساید

یکی از کاربردهای بسیار مهم این گاز استفاده از آن جهت استریلیزاسیون وسایل بهداشتی (همچون دستکش، ماسک و …) و تجهیزات آزمایشگاهی (مثل سورنگ و …) است.

 

عوارض گاز اتیلن اکساید

گاز اتیلن اکساید همانطور که در مقالات پیشین در رابطه با آن صحبت کرده ایم بسیار سمی است. حضور در مجاورت آن می تواند باعث بروز بیماری های بسیاری همچون سرطان لنفوم و لوسمی، گلو درد، تاری دید، تشنج، تاول، سرفه، بروز درد در چشم و … شود. افرادی که به صورت دائم در معرض این گاز قرار دارند می توانند در محیطی که 1ppm از این گاز وجود دارد 8 ساعت کار کنند. اما برای افرادی که به صورت کوتاه مدت قرار است در معرض آن قرار گیرند نباید با مقدار بیش از 5ppm و بیش از 15 دقیقه در تماس باشند.

 

ساخت سیلندر اتیلن اکساید تحولی در صنعت سلامت

شرکت پیشگامان تجارت و توسعه پایدار، تنها تولیدکننده سیلندر اتیلن اکساید در ایران است. ساخت این سیلندرها تحولی در صنعت سلامت ایجاد کرد. امکان استفاده ایمن از این گاز فراهم شد و دیگر شاهد حوادث ناگوار به دلیل استفاده از سیلندهای غیر استاندارد نبودیم. امروز 1 اردیبهشت 1402 روز پزشک و سالروز تولد ابو علی سینا است. این روز را به تمامی پزشکان ایران تبریک می گوییم.

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.