پاتیناژ را تا چه اندازه میشناسید

پاتنیاژ یا اسکیت نمایشی

پاتیناژ یا اسکیت نمایشی

پاتیناژ، ورزشی است که میتواند عنوان زیباترین حرکات نمایشی را دارا باشد و ما هرگز از تماشای ویدیوهای آن خسته نمیشویم. هرساله، درسطح جهان رقابت های بسیاری برای به چالش کشیدن ورزشکاران برتر این رشته ورزشی برگزار میشود که ممکن است شما نیز با چند نمونه از این مسابقه ها مواجه شده باشید. اما این ورزش زیبا چه قوانینی دارد؟ امتیازدهی در مسابقات پاتیناژ به چه شکل انجام میشود؟ و سوالی که ممکن است ذهن تمام افراد شیفته این رشته را به خود مشغول کرده باشد، آیا انجام پاتیناژ در ایران ممکن است؟
در این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوالها را دریافت کنید.

پیشینه ورزش اسکیت نمایشی

اصلی ترین شرط برای انجام ورزش هایی مانند پاتیناژ ، وجود یک پیست یخ مناسب و کفش مخصوص این کار است. خوشبختانه با ساخته شدن پیست یخ ایران مال به دست گروه مهندسی پیشگامان تجارت و توسعه پایدار، در حال حاضر امکان انجام ورزشهای مبتنی بر یخ برای دوستداران این رشته ها فراهم شده است. داشتن کفش و لباس مناسب نیز به راحتی شما در زمین اسکیت هنگام انجام حرکات نمایشی کمک میکند.
پیشینه ورزش پاتیناژ به سالها قبل باز میگردد اما از حدود سال 1924 این ورزش توسط کمیته المپیک به رسمیت شناخته شد و در اولین المپیک زمستانی، رقابتهای جهانی این ورزش، شکل گرفت. پاتیناژ را با نام اسکیت نمایشی یا figure skating نیز میشناسند.

نحوه امتیازگیری در رقابت های پاتنیاژ

حرفه ای شدن در ورزش اسکیت نمایشی تنها با سالها تجربه و تمرین مکرر امکان پذیر است. کمیته ای به نام Comite International de Patinage Artistique وجود دارد که وظیفه تعیین و تبیین قوانین لازم این بازی بر عهده آنهاست. اینکه بازیکن چگونه اسکیت کند، نرمی حرکات وی به چه شکل باشد، در هر چرخش به چه شکل بدن خود را شکل دهد و تمام نکات کوچک و بزرگ دیگر، تعیین کننده امتیاز بازیکنان این رشته است. پاتیناژ میتواند در گروه های دو نفره یا تک نفره(سولو) اجرا شود. بنابراین بسته به نوع انجام اسکیت، نحوه امتیازدهی نیز تغییر میکند.

پاتنیاژ یا اسکیت نمایشی
از ورزشکاران رشته اسکیت نمایشی

 

آیا انجام پاتیناژ در ایران امکان پذیر است؟

اگر شما ساکن پایتخت هستید یا امکان دسترسی به تهران را دارید، برایتان خبر خوبی داریم. یکی از برترین پیست های یخ در سطح خاورمیانه، میتواند میزبان شما باشد تا به آرزوی دیرینه خود یعنی اسکیت روی یخ دست یابید! پیست یخ ایران مال، بستر مناسبی است برای اینکه حس زیبای اسکیت کردن روی یخ را تجربه کنید. این پیست یخ که پس از 43 سال در ایران ساخته شده، نتیجه زحمات و تلاشهای گروه مهندسی پیشگامان تجارت و توسعه پایدار بوده و از لحاظ ابعاد، تمامی استانداردهای المپیکی را رعایت کرده است.
پیست یخ ایران مال که این روزها میزبان بازیکنان تیم ملی هاکی روی یخ است، امکان انجام ورزش پاتیناژ یا اسکیت نمایشی و کلیه سرگرمی های مبتنی بر یخ را نیز دارد. اگر میخواهید تصاویر این پیست را ببینید و درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، سری به اینستاگرام ما بزنید.

پیست یخ در ایران

در حال حاضر تنها پیست یخ در ابعاد استاندارد در پایتخت ایران قرار دارد. ولی ما علاقه مندیم این امکان را برای تمامی شهرها فراهم آوریم، پس اگر در شهر محل سکونت شما مکانی وجود دارد که فکر میکنید میتواند برای ساخت پیست یخ مناسب باشد، با ما تماس بگیرید. همکاران ما همه روزه از ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستند.
ممنونیم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. راستی شما تا به حال تجربه پاتیناژ داشته اید؟

درباره ما

شرکت پیشگامان ماموریت دارد تا با بهره گیری و آموزش نیروهای فنی و مهندسی کار آمد و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر و بکارگیری آنان در واحدهای مختلف اعم از بازاریابی و فروش ، بازرگانی و مهندسی ، ضمن ترجمه صحیح نیازمندی های صنعت جهت ارائه به شرکت های معتبر خارجی ، مشاور قابل اعتمادی برای صنعت کشور جهت تهیه و تامین و انتخاب بهترین گزینه ها جهت حل مشکلات و محدودیت ها در نتیجه افزایش بهره وری واحدهای متقاضی گردد.

آخرین مقالات

This site is registered on wpml.org as a development site.